Koordinacija za ljudska prava
Odlukom o osnivanju Koordinacije za ljudska prava Koprivničko-križevačke županije („Službeni glasnik Koprivničko-križevačke županije“ broj 17/21.) (u daljnjem tekstu: Odluka), člankom 4. Odluke utvrđene su zadaće Koordinacije za ljudska prava Koprivničko-križevačke županije (u daljnjem tekstu: Koordinacija).
Neke od važnijih aktivnosti su da prikuplja podatke o stanju ljudskih prava i sloboda i prava nacionalnih manjina na području Koprivničko-križevačke županije (u daljnjem tekstu: Županija).
Nadalje, sukladno odredbama Odluke, upozorava nadležna upravna tijela Županije na pojedine slučajeve kršenja ljudskih prava i sloboda nacionalnih manjina na području Županije te predlaže rješenja, a po potrebi Koordinacija može oformiti i užu skupinu od stručnjaka iz određenih područja koji nisu članovi Koordinacije ukoliko je potrebno za rješavanje određenog problema.
Koordinacija predlaže akcije za promicanje ljudskih prava i poboljšanje zaštite ljudskih prava na području Županije, a probleme koje ne može riješiti na nivou Županije, upućuje nadležnom tijelu središnje vlasti ili Uredu Vlade Republike Hrvatske nadležnom za ljudska prava.
Župan Koprivničko-križevačke županije, 23. rujna 2021. godine, donio je Rješenje o imenovanju predsjednika, članova i tajnice Koordinacije za ljudska prava kojim je za predsjednika imenovan Ratimir Ljubić zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije, a ostali članovi imenovani su iz redova školstva, zdravstva, Policijske uprave, sudstva, kulture, javnih službi, novinarstva i iz redova nacionalnih manjina, kako slijedi.
- Ratimir Ljubić, zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije, za predsjednika,
- Robert Šandor iz Koprivnice, predstavnik Policijske uprave Koprivničko-križevačke, za člana,
- Tatjana Kučić z Koprivnice, predstavnica Županijskog suda u Varaždinu, Stalne službe u Koprivnici, za članicu,
- Vesna Peršić Kovač iz Koprivnice, predstavnica Muzeja grada Koprivnice, za članicu,
- Miroslav Belobrk iz Koprivnice, pomoćnik pročelnice Upravnog odjela za zdravstveno-socijalne djelatnosti Koprivničko-križevačke županije, za člana,
- Sonja Vuljak iz Đelekovca, ravnateljica OŠ Mihovil Pavlek Miškina Đelekovec, za člana,
- Edita Janković Hapavel iz Virja, ravnateljica Muzeja grada Đurđevca, za članicu,
- Petra Slavečki iz Križevaca, novinarka Radio Kaj, za članicu,
- Tea Čuti iz Sokolovca, predstavnica Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije za članicu,
- Vesna Kuterovac iz Križevaca, predstojnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Područne službe Križevci, za članicu,
- Jovo Manojlović iz Velikih Sesveta, predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine Koprivničko-križevačke županije, za člana.
Za tajnicu Koordinacije imenuje se Vesna Pribeg Peričić, viša savjetnica specijalistica za imovinsko pravne poslove i razvoj ljudskih potencijala u Upravnom odjelu za poslove Županijske skupštine i pravne poslove Koprivničko-križevačke županije.
Na nacionalnom nivou Institucionalni okvir zaštite i promicanja ljudskih prava ostvaruje se preko Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske koji je utemeljen u travnju 2012. godine odlukom Vlade Republike Hrvatske.
Djelokrug Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina obuhvaća stručne poslove u svezi s izvedbom politika promicanja i zaštite ljudskih prava i posebice prava nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj.
Prateći učinkovitost ostvarivanja ovih politika Ured razmatra stanje pojedinih oblasti, segmenata i komponenti ljudskih prava i prava nacionalnih manjina. Ured prati usklađenost zakonodavnog okvira Republike Hrvatske s Ustavom Republike Hrvatske i međunarodnim instrumentima te predlaže modalitete i mjere za punu realizaciju tih prava kao i njihovo unaprjeđenje.
Ured surađuje s nadležnim ministarstvima i drugim tijelima državne uprave te drugim institucijama, s tijelima lokalne i područne (regionalne) samouprave, pučkim pravobraniteljem, posebnim pravobraniteljstvima i sa Savjetom za nacionalne manjine. U tom smislu prati provedbu preporuka iz godišnjih izvješća pučkog pravobranitelja, i to: izvješća o radu, izvješća o pojavama diskriminacije i izvješća o obavljanju poslova nacionalnog mehanizma za sprječavanje mučenja i drugih okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja.
Ured prati stanje međunarodnih instrumenata i pojedinih dokumenata, priprema mišljenja i stručne analize u vezi s primjenom međunarodnih dokumenata u ostvarivanju zaštite i promicanja ljudskih prava i prava pripadnika nacionalnih manjina.
U svrhu poboljšanja nacionalnih standarda zaštite i promicanja ljudskih prava i prava nacionalnih manjina Ured surađuje s međunarodnom zajednicom i međunarodnim regionalnim organizacijama. Radi učinkovitijeg ostvarivanja prava vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Ured prati suradnju udruga i ustanova nacionalnih manjina s institucijama u njihovim matičnim državama.
Prikupljajući i objavljujući podatke o zločinima iz mržnje Ured ostvaruje svoju središnju poziciju tijela ovlaštenog za suradnju s Organizacijom za europsku sigurnost i suradnju te surađuje i s drugim međunarodnim organizacijama koje se tim pitanjima bave.
Međunarodni dan ljudskih prava je 10. prosinca
U svrhu lakšeg informiranja i ostvarivanja lakšeg pristupa Koordinaciji predlažemo da koristite e-mail adresa pod nazivom Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..